Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat ps juridica isi schimba denumirea?? Cum ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat ps juridica isi schimba denumirea?? Cum modific in SRL??

Am un SA care este asociat in mai multe SRL-uri. Acum, SA-ul si-a schimbat denumirea.
Ce trebuie sa depun la ORC pentru SRL-urile in care este asociat??
Imi trebuie cumva si AGA sau Act Constitutiv Actualizat la SRL-uri??
Multumesc
da, trebuie! trebuie act aditional/hot AGA si act constitutiv actualizat, privnd actualizarea datelor asociatilor!
aveam senzatia ca este putin mai simplu, in sensul ca se depune pe cererea de inregistrare (bifand "mentiuni-asociati/actionari") + actele doveditoare ale noii denumiri si cam atat.
Sigur trebuie sa depun si aga+act constitutiv?
Si, in acest caz, mi se pare putin ciudat sa aprob prin aga faptul ca s-a schimbat denumirea asociatului??
Mentionez ca intr-un SRL, ps juridica este asociat unic.
Multumesc
actualizarea datelor asociatului se face oricum, indiferent de numarul acestora, si mentiunea trebuie facuta si in actul constitutiv.
si imi trebuie si aga??