avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat ps juridica isi schimba denumirea?? Cum ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat ps juridica isi schimba denumirea?? Cum modific in SRL??

Am un SA care este asociat in mai multe SRL-uri. Acum, SA-ul si-a schimbat denumirea.
Ce trebuie sa depun la ORC pentru SRL-urile in care este asociat??
Imi trebuie cumva si AGA sau Act Constitutiv Actualizat la SRL-uri??
Multumesc
Cel mai recent răspuns: adela05 , utilizator 15:28, 30 Iunie 2011
da, trebuie! trebuie act aditional/hot AGA si act constitutiv actualizat, privnd actualizarea datelor asociatilor!
aveam senzatia ca este putin mai simplu, in sensul ca se depune pe cererea de inregistrare (bifand "mentiuni-asociati/actionari") + actele doveditoare ale noii denumiri si cam atat.
Sigur trebuie sa depun si aga+act constitutiv?
Si, in acest caz, mi se pare putin ciudat sa aprob prin aga faptul ca s-a schimbat denumirea asociatului??
Mentionez ca intr-un SRL, ps juridica este asociat unic.
Multumesc
actualizarea datelor asociatului se face oricum, indiferent de numarul acestora, si mentiunea trebuie facuta si in actul constitutiv.
si imi trebuie si aga??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aga cu privire la numire administrator teodor82 teodor82 Ma poate ajuta cineva cu un model de AGA pentru numirea unui nou administrator si pentru schimbarea denumirii firmei? Care sunt implicatiile cu privire la ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic emat emat Poate un consilier juridic sa redacteze un act aditionla de modificarea actului constitutiv al societatii? si daca da, acesta trebuie autentificat la notariat ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin cooptare 2 asociati Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Doresc sa fac majorare de capital socal prin cooptarea a 2 asociati (art.2) si in acelasi timp modificarea denumirii societatii (primul art din ... (vezi toată discuția)