avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AGA CU PRIVIRE LA NUMIRE ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AGA CU PRIVIRE LA NUMIRE ADMINISTRATOR

Ma poate ajuta cineva cu un model de AGA pentru numirea unui nou administrator si pentru schimbarea denumirii firmei?
Care sunt implicatiile cu privire la schimarea denumirii societatii cu privire la organele statului?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 22:28, 1 Martie 2010
Hot AGA:
-Preambul
"Au Hotarat:"
1.Art. 1, al.1 al Actului Constitutiv al societatii se modifica dupa cum urmeaza:
"In concordanta cu dovada privind disponibilitatea firmei nr.____/______, denumirea societatii este_______________________";
2.Se numeste in functia de administrator dl.__________, ( se trec toat datele de identificare ale acestuia, CI , CNP)
3. Celelelate prevederi ala Actului Constitutiv raman neschimbate
4.Actul Constitutiv va fi actualizat in concordanta cu noile modificari
5. Se imputerniceste_____________ (cu datele de identificare) pentru inregistrarea la ORC a prezentelor modificari

Asociati

Pentru noua denumire iti trebuie o dovada de rezervare de la ORC.
Vei preda vechiul CUI si vei primi un altul
Nu vor fi implicatii pentru ca J-ul si CUI-ul raman aceleasi.
In corespondenta cu acele organe ale statului poti face mentiunea "fosta SC......SRL"-
Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare denumire firma si infiintare punct de lucru. care se face prima? nyusziful nyusziful buna ziua. In urmatoarea situatie, care ar fi ordinea fireasca a inregistrarilor? Dorim sa infiintam punct de lucru intr-un anumit loc. Vom incheia contract ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume societate andra1234 andra1234 in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl? (vezi toată discuția)
Schimbare date firma in urma casatoriei loredana1108 loredana1108 Buna ziua! Am si eu o intrebare..am o firma deschisa acum cativa ani, la care sunt administrator. De curand m-am casatorit si implicit mi-am schimbat numele. ... (vezi toată discuția)