Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... energie electrica subterana
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

energie electrica subterana

Poate vreun consiliu local sa ia o hotarare prin care sa oblige autoritatile sa treaca toate retelele de energie supraterane in subteran ...in genul programului NETCITY din Bucuresti? (chiar daca acolo e vorba numai de cabluri telefonice. internet, etc) exista vreo baza legala, norma europeana vreun temei de drept in baza caruia sa se faca asha ceva?....cred ca numai pe baza unui program comun comun cu electrica in baza unui plan urbanistic ..presupun. ce parere aveti?
Ce este consiliul local ? Consiliul local este un minii parlament la nivel local (legislativul),el poate emite o hotarire prin care cablurile supraterane sa fie trcute subteran. In toate tarile dezvoltate di uniunea europeana ,cablurile ( telefonie,curent electric,internet,etc.)sunt subteran, n-o sa vedeti nici un cablu pe- deasupra. Pt.putin Mariiky