Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM simultan cu norma intreaga la doi angajatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM simultan cu norma intreaga la doi angajatori

buna ziua,
va rog sa imi spuneti unde pot gasi o prevedere legala ( in afara de codul muncii unde se prevede ca timpul de lucru este de 8 ore pe zi - 40 pe sapt sau 48 ) cu privire la faptul daca un angajat poate sa aiba simultan doua contracte de munca cu norma intreaga ( un CIM la Sibiu si unul la Suceava) , si daca nu e legal cine ar putea sa fie sanctionat cumva ? al II-lea angajator? Al II-lea angajator este obligat sa ceara o declaratie pe propria raspundere de la persoana ce urmeaza a fi angajata , in care sa specifice daca mai are si alte contracte de munca , cu timp partial sau norma intreaga?
C.i.m. este reglementat de Codul Muncii si , eventual , in c.c.m. ...nimeni nu poate fi sanctionat ca o persoana are doua c.i.m. .... atata timp cat legea nu face distinctie, este aplicata regula ceea ce nu este interzis este permisa sau principiul unde legea nu distinge, nici noi nu putem distinge, exprimat în adagiul latin ” Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus ”.

Codul Muncii nu mai prevede faptul ca, salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.
Daca amandoua CIM sunt incheiate conform Codului muncii si angajatorii si salariatii platesc impozitul pe venit si contributiile legale atunci este in regula.
Sau daca unul dintre ele este cu munca la domiciliu .... :)