Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Concediul medical combate concediul de odihna?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Concediul medical combate concediul de odihna?

Buna ziua,

Am un salariat care a fost in concediu medical tot anul, pana in prezent.
Salariatul se afla in incapacitate totala de munca"si-a pierdut vederea", ca atare in baza deciziei medicale si a certificatului de handicap eu ii incetez cim conf. art.61 lit c) CM. Mentionez ca pana in 30.06.2011 a avut concediu medical, ca atare incetarea o fac cu 01.07.2011 cum specifica si Decizia.

Intrebarea mea este: Cum procedez cu concediul de odihna, tinand cont ca el n-a nicio zi. Logic, n-are nicio zi de CO din moment ce n-a prestat activitate!

Dar cum legea nu e tocmai logica, va rog sa ma lamuriti vis a vis de CO, cum ii scriu in decizie CO??:(

Va multumesc...
Offf, :(am sunat la ITM si mi s-a spus, citez Inspectorul: concediul medical anuleaza concediul de odihna si " concediu de odihna se acorda proportional cu activitatea prestata":(, deci e logic...:(.
Dupa Curtea Europeana de Justitie, care printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpretand dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88, privind anumite aspecte ale organizarii timpului de lucru trebuie interpretat in sensul ca nu se opune unor dispozitii sau unor practici nationale potrivit carora un lucrator aflat in concediu medical nu are dreptul la un concediu anual platit efectuat intr o perioada de concediu medical.
Acum eu ce iau in considerare, codul muncii, nu, ca doar nu ma apuc acum de jurisprudenta?

Multumesc frumos pentru timpul acordat....:)