Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare autovehicule
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare autovehicule

Am si eu o problema controversata,vecinul meu isi parcheaza masina (dubita de la servici) in dreptul portii mele, blocandu-mi vederea si accesul la strada.Am facut sesizare catre politia comunitara care nu m-au ajutat cu nimic,situatia se repeta.Cui sa ma adresesz si ce pot sa fac?Raspunsul politistilor fiind: "Nu putem sa facem nimic,este domeniu public.":O
opheli_desdemona, utilizator
Poate va ajuta Codul Rutier:
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;
b) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;

c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice
=D> Multumesc pentru promtitudine!
Strada are intradevar 6 m latime ,dar o sa incerc sa ma agat de alin.d,poate asa o sa-mi castig si eu dreptul de a avea poarta libera...:(
Daca politia comunitara nu va ajuta , desi asta este rostul lor legat de domeniul public, atunci vedeti ca la fiecare primarie exista cate un birou unic pt sesizari si reclamatii si depuneti acolo o reclamatie la adresa respectivului.
Adrian.Tudor a scris:

Daca politia comunitara nu va ajuta , desi asta este rostul lor legat de domeniul public, atunci vedeti ca la fiecare primarie exista cate un birou unic pt sesizari si reclamatii si depuneti acolo o reclamatie la adresa respectivului.
Multumesc pentru informatie si implicare!