Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier

Buna,am avut accident cu masina,stand la semafor la culoarea rosie,un sofer beat nu ne-a vazut sau ma rog era atat de beat ca nu a vazut nici semaforul si ne-a lovit in spate.A venit politia ,i-au facut teste de alcolemie si o proba de sange.Noua ne-au dat acte pentru a merge la asigurari sa ne facem masina.Cei de acolo ne-au spus ca daca nu se poate repara o declara dauna totala si cum soferul era beat ei nu platesc si eu trebuie sal dau in judecata pe soferul ce a dat in noi.nu stiu ce sa fac ?
taxele de judecata sunt mari?cum pot sa actionez mai departe?
florri, utilizator
Raspunsul primit este al unui ametit mai rau decat cel care v-a lovit:( cu experienta de capsunar nu de asigurator!!
1.Din asemenea accident, nu vad de ce sa nu se poata repara masina iar dauna totala nu se declara functie de aceasta "imposibilitate".
2. Faptul ca vinovatul era sub influenta alcoolului, nu este motiv de a anula obligatia asiguratorului de a plati despagubirea, pentru ca apoi, sa recupereze de la vinovat suma platita pentru reparatie.
Cam asa ceva am patit si eu anul trecut (doar ca masina era in parcare si soferul vinovat era drogat, nu beat). Aceeasi chestie au incercat asigurarile si cu mine dar i-am dat in judecata, m-am inarmat cu rabdare si ... imi iau masina noua =D>Deci:lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte.Taxele de judecata sunt urmatoarele: onorariu avocat( in functie de avocat) plus timbrul judiciar pt. ca vei merge pe 'pretentii' si se calculeaza in functie de suma pe care o ceri. Eu am mai platit 1500 RON expertiza masinii dar, imi scot banii. Bafta !!!
simoprofa a scris:

Cam asa ceva am patit si eu anul trecut (doar ca masina era in parcare si soferul vinovat era drogat, nu beat). Aceeasi chestie au incercat asigurarile si cu mine dar i-am dat in judecata, m-am inarmat cu rabdare si ... imi iau masina noua =D>Deci:lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte.Taxele de judecata sunt urmatoarele: onorariu avocat( in functie de avocat) plus timbrul judiciar pt. ca vei merge pe 'pretentii' si se calculeaza in functie de suma pe care o ceri. Eu am mai platit 1500 RON expertiza masinii dar, imi scot banii. Bafta !!!

Felicitari pentru reusita si rabdare=D> Ar fi minunat si deosebit de util daca veti posta documentul triumfal aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Din pacate, s-a implinit anul de cand am deschis topic-ul si nu poate fi numit (inca) "Arhiva"
Asiguratorul RCA al vinovatului este obligat sa va repare sau sa va plateasca c/v masinii la valoarea reala din data evenimentului, daca este dauna totala(din care va scade valoarea epavei de 25%) si apoi se va indrepta cu regres impotriva asiguratului sau indiferent cat de beat era. Faceti reclamatie la CSA apoi chemati la conciliere asiguratorul respectiv si in final adresati-va instantei. Este bine sa apelati si la un avocat care sa va sustina si sa va apere interesele in instanta.
OK, asa voi face de indata ce voi intra in posesia lui ( abia acum in 30 iunie s-a terminat, dar voi fi de ajutor si pt altii ) :D