Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termen executie coplatitor credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termen executie coplatitor credit bancar

Buna ziua,

Acum un an am semnat un contract de credit in calitate de coplatitor. In momentul de fata titularul contractului este in intarziere cu o luna la plata ratei. Am fost sunat da catre cei de la banca si m-au informat ca voi fi reclamat ca rau platnic la Biroul de Credite.
As vrea sa stiu dupa cat timp se poate face acesta reclamatie de catre banca si de asemenea cum pot sa previn acest lucru. Precizez ca titularul nu poate fi contact (este plecat in strainatate) si deci nu a putut fi instiintat oficial de catre banca. In cat timp imi revine obligatia de a incepe sa platesc pt. acest credit?

In cazul in care voi fi nevoit sa platesc aceasta datorie as dori sa stiu daca pot sa dau in judecata titularul pt. a recupera suma platita de mine.

De indata ce ati fost anuntat, de catre reprezentantii creditorului.

Printr-o actiune in instanta, puteti sa va recuperati prejudiciul (ratele neplatite de catre debitor si achitate de dvs. in calitate de "coplatitor" ?).