Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitoarele de costuri pentru incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitoarele de costuri pentru incalzire

Incerc sa aduc in discutie acest subiect deoarece in iarna care a trecut proprietarii cu centrale au platit 30-50% din factura la incalzire a proprietarilor cu incalzire din sistemul centralizat. Interesant este ca unii proprietari care nu au centrala au avut consumul zero la incalzire si in restul lunilor de iarna , incalzirea i-a ajuns pe undeva pe la 70- 80 lei , in timp ce noi ceilalti am platit lunar 20-30 lei /apartament pentru incalzirea centralizata . Din 28 apartamente numai 8 sunt fara centrala .Acum firma care citeste aceste repartitoare a trimis o notificare destul de dura la asociatie prin care aproape ne impune sa facem contract cu ei , invocand ordinul ANRSC nr.233/2004, solicitand tot felul de documente , intrarea in apartamente pentru inventarul corpurilor de incalzire , suprafete , etc.evident contracost si nu putin...Noi nu credem ca aceste repartitoare fac o masurare obiectiva , deoarece este putin probabil ca repartitoarele unui apartament de trei camere sa inregistreze acelasi numar de unitati ponderale ca si un repartitor radiator -al camerei asociatiei de 7mp .Pe casa scarii nu exista spatii comune incalzite ,subsolul este recent reabilitat si s-a refacut izolatia termica la toate conductele de incalzire si apa calda ..deci sunt pierderi mici...sunt locatari cu repartitoare care au avut incalzirea aproape zero cand afara erau -20 grade ...si nu sunt oameni nevoiasi care sa se priveze de incalzire...sunt persoane care s-au confruntat cu acelesi probleme ? cum le-ati rezolvat?Multumesc!
Interventie moderator
Ca sa gasiti raspuns la intrebarile dv. privind experienta celorlalti utilizatori va rog sa cautati in forumul nostru discutiile referitoare la repartitoare.

Deoarece nu exista o intrebare concreta referitoare la problemele dv. voi inchide acest topic.