Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen incasare daune materiale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen incasare daune materiale

In baza hot. judecatoresti s-a stabilit o suma de incasat drept daune materiale si alta pentru daune morale. Este un termen stabilit pentru primirea acestor sume?
3ani,mergeti la executor
Da, nu depasiti termenul de 3 ani deoarece va pierdeti dreptul.
multumesc mult pentru raspunsuri.
Pentru a evita ca respectivele sume sa intre sub incidenta prescriptiei extinctive de trei ani ,este bine ca in interiorul acestui termn sa puneti in executare prevederile hotararii prin intermediul unui birou de executor judecatoresc , dupa ce in prealabil , legalizati hotararea si o investiti cu formula executorie la instanta competenta