avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

investire cu formula executorie

Buna ziua
Am o nelamurire. Succesiunea intre descendent si sotie supravietuitoare (nu mama descendentului) a fost dezbatuta in instanta. Prin decizia Tribunalului ramasa irevocabila au fost stabilite cotele. Trebuie investita cu formula executorie aceasta decizie ? - avand in vedere ca in prezent ne judecam in actiune in constatare (hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare) deoarece imobilul a fost cumparat de defunct du chitanta de mana.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: vichi_90 , utilizator 12:49, 6 Septembrie 2009
Da, trebuie investita hotararea obtinuta pentu stabilirea mostenitorilor si a cotelor ideale care se cuvin fiecaruia.
sdianaviolina a scris:

Da, trebuie investita hotararea obtinuta pentu stabilirea mostenitorilor si a cotelor ideale care se cuvin fiecaruia.


Perfect de acord...B-)
Va multumesc.
Care este termenul legal pentru a investi decizia? Decizia a fost data in iulie 2006. Mai sunt in termen?
Va multumesc
Nu prea daca in aceasta perioada de 3 ani, impliniti in iulie 2009, nu s-a mai indeplinit niciun act de procedura! Intervine prescriptia!
Daca doriti sa o puneti in executare (executare silita de exemplu...) puteti sa o investiti cu formula executorie, daca nu, cred ca este suficient sa legalizati acea hotarare (de fapt s.civ. si deciz.).Am inteles ca se refera la calitatea de mostenitori si la cotele succesorale.
Probabil va trebuie sa faceti dovada calitatii procesuale active (principiul unanimitatii) in celalalt proces.
Sunteti in termen pentru legalizare.
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
Iuliana Cermak, Avocat

Alte discuții în legătură

In cat timp se poate executa o hotarare? dmdc dmdc Am o hotarare definitiva si irevocabila( impotriva unei firme de asigurari) din ianuarie 2009.Investirea cu titlu executoriu a fost facuta in iunie 2011.Cand ... (vezi toată discuția)
Investire cu formula executorie gigelas gigelas O hotarare definitiva si irevocabila,investita cu formula executorie,are vreun termen limita de a fi pusa in executare ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Termen wap54 wap54 Ce valabilitate, cat timp de la investirea unei hotarari ca executorie are acest caracter? una an, doi....cand devine fara valoarare de la investire? (vezi toată discuția)