avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... termen
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

termen

Ce valabilitate, cat timp de la investirea unei hotarari ca executorie are acest caracter? una an, doi....cand devine fara valoarare de la investire?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:20, 23 Februarie 2009
Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
O hotarare judecatoreasca investita cu formula executorie prevazuta la art. 269 Cod procedura civila poate fi pusa in executare in termenul de prescriptie de 3 ani, potrivit art. 405 Cod procedura civila.

In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.

Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.
in materie civila 3 ani in cea comerciala 10 ani
oanaralooka a scris:

in materie civila 3 ani in cea comerciala 10 ani



Unde este prevazut termenul de 10 ani de prescriptie in materie comerciala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hj definitiva vasilica53 vasilica53 Buna ziua daca ma aude cineva vreau sa stiu termenul de punere in aplicare a unei Hotarari definitive si irevocabile si temeiul legal.Multumesc (vezi toată discuția)
Intarziere investire judecatoreasca andral andral Daca am o investire judecatoreasca pe care trebuia sa o pun in aplicare si au trecut aproape trei ani,pot sa mai fac acest lucru? Nu stiu termenul de ... (vezi toată discuția)
Prescriptia datoriei emil6702 emil6702 Prescriptia dreptului de actiune pt recuperarea unui debit decurge de la data eliberarii ultimei facturi sau de la data cand aceasta este scadenta? Va ... (vezi toată discuția)