Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... termen
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

termen

Ce valabilitate, cat timp de la investirea unei hotarari ca executorie are acest caracter? una an, doi....cand devine fara valoarare de la investire?
Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
O hotarare judecatoreasca investita cu formula executorie prevazuta la art. 269 Cod procedura civila poate fi pusa in executare in termenul de prescriptie de 3 ani, potrivit art. 405 Cod procedura civila.

In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.

Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.
in materie civila 3 ani in cea comerciala 10 ani
oanaralooka a scris:

in materie civila 3 ani in cea comerciala 10 ani

Unde este prevazut termenul de 10 ani de prescriptie in materie comerciala?