avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

investire cu formula executorie

O hotarare definitiva si irevocabila,investita cu formula executorie,are vreun termen limita de a fi pusa in executare ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 09:04, 13 Septembrie 2010
Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.
In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.
Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.
Ultima modificare: Duminică, 12 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ar fi bine sa indicati exact despre ce fel de hotarare este vorba.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi bine sa indicati exact despre ce fel de hotarare este vorba.

O hotarare prin care s-a dispus acordarea de despagubiri financiare.
Sentinta din 2008,ramasa irevocabila in 2010,investita cu form exec in luna mai 2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie dominick dominick DACA AM INVESTIT CU FORMULA EXECUTORIE SENTINTELE IN CAT TIMP AM DREPT SA LE PUN IN EXECUTARE? (vezi toată discuția)
Termen wap54 wap54 Ce valabilitate, cat timp de la investirea unei hotarari ca executorie are acest caracter? una an, doi....cand devine fara valoarare de la investire? (vezi toată discuția)
Hotararea de executare marius_no87 marius_no87 cine poate sa imi zica va rog . Ce termen are o hotarare irevocabila de executare dupa ce este data ? (vezi toată discuția)