Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

investire cu formula executorie

O hotarare definitiva si irevocabila,investita cu formula executorie,are vreun termen limita de a fi pusa in executare ?
Multumesc.
Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.
In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.
Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ar fi bine sa indicati exact despre ce fel de hotarare este vorba.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar fi bine sa indicati exact despre ce fel de hotarare este vorba.

O hotarare prin care s-a dispus acordarea de despagubiri financiare.
Sentinta din 2008,ramasa irevocabila in 2010,investita cu form exec in luna mai 2010.