Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna ziua,

Va redau pe scurt cateva date:
- o familie e formata din mama si fiu, ambii avand apartament proprietate personala.
- fiul a decedat, iar la cateva ore si mama lui.
Cine are drept de mostenire si ce parte i se revine daca :
- fiul nu are urmasi ;
- rudele cele mai apropiate ale mamei sunt :
- o sora in viata
- frate 1 care e decedat dar are in viata un copil ( sa-l numim nepot 1 )
- frate 2 care e decedat dar are in viata 3 copii ( sa-i numim nepot 2, nepot 3 si nepot 4 ).

Nu exista testament incheiat la notariat . La succesiune pot fi luate in considerare anumite asa zis '' testamente verbale '' ?

Va multumesc
nu pot fi luate in seama testamente... care nu exista.
mama, la ora decesului, era mostenitoarea fiului sau. astfel toata averea celor doi va fi impartita in 3. sora o parte, copilul fratelui decedat o parte, iar cei trei copii ai celuilalt frate si el decedat, vor imparti cea de-a 3-a parte.
Va multumesc frumos
ce situatie dramatica ca mama sa decedeze la cateva ore dupa decesul fiului. au vocatie succesorala sora, copilul fratelui decedat si ceilalti trei copii ai celuilalt frate decedat.