avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita

Buna ziua, as vrea sa stiu ce pot sa fac daca tatal nu respecta programul de vizita, o tine intentionat mai mult, mentionez ca minora are 3 ani?As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez,pt ca a trecut perioada in care puteam sa fac recurs. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:42, 2 Iulie 2011
ce inseamna mai mult, ca timp?
ii puteti face plangere pt nerespectarea hotararii.
trebuie sa tineti seama si de interesul copilului, daca nu-i dauneaza celei mici, poate e si in interesul ei sa stea mai mult. daca fetita se joaca sau merge in parc cu tatal ei, mi se pare absurd ca tatal sa stea cu ochii pe ceas si sa intrerupa un joc cu fetita sau s-o ia din leagan.. ca i s-a terminat programul de vizita
Daca e vorba de putin timp, nu aveti ce sa faceti. Daca fetita e adusa acasa fara sa prezinte urme de bruscare, traumatizare, etc., se considera ca e in interesul ei sa stea mai mult cu tatal.
Daca nu o aduce peste noapte si mai ales, nu sunteti anuntata, atunci e grav si puteti face plangere la politie. Dar altfel, nu rezolvati nimic. O spun din experienta mea (o iarna intreaga am inghetat in fata blocului si cate o ora asteptand sa-mi aduca copilul....).
Daca tatal nu respecta programul stabilit in hotararea judecatoreasca, aveti posibilitatea sa formulati impotriva acestuia plangere pentru savarsirea infractiunii prev. de art.307 al. 1 c.pen. -nerespectarea masurilor privind incredintarea, plangere care se adreseaza parchetului caruia i-ar reveni competenta judece cauza in fond sau la politie.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Plangerea se probeaza cu inscrisuri si martori.
gi_jane2 a scris:

ce inseamna mai mult, ca timp?
ii puteti face plangere pt nerespectarea hotararii.
trebuie sa tineti seama si de interesul copilului, daca nu-i dauneaza celei mici, poate e si in interesul ei sa stea mai mult. daca fetita se joaca sau merge in parc cu tatal ei, mi se pare absurd ca tatal sa stea cu ochii pe ceas si sa intrerupa un joc cu fetita sau s-o ia din leagan.. ca i s-a terminat programul de vizita


Da, ar fi bine sa comunicati mai mult cu tatal minorei.
Important este sa nu va sicaneze si sa nu va dea emotii.
In rest, nu cred ca ar avea sens sa formulati o plangere penala deoarece ati deschide un nou conflict care nu v-ar ajuta din niciun punct de vedere...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as vrea sa ma informez cu privire la divortul meu cu tatal fetitei.... maryantonia06 maryantonia06 buna ziua sunt in divort din 05 noiembrie anul trecut tatal fetitei nu vrea sa recunoasca fetita,am avut proces de tagata paternitate,asteptam raspunsul,a ... (vezi toată discuția)
Dreptul parintelui la vizitarea copilului Andrea Nagy Andrea Nagy Sunt divortat iar fetita a ramas sub tutela mamei.In hartiile de la tribunal ea,fosta sotie, si-a declarat adresa din buletin care e la 30 de km de oras(o ... (vezi toată discuția)
Vizita copil danielstoica77 danielstoica77 buna ziua. as dori sa va ma ajutati cu un sfat. in urma divortului am obtinut dreptul de vizita la fetita mea de 3 ani la sfarsitul fiecarei luni timp de trei ... (vezi toată discuția)