Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vizita copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vizita copil

buna ziua. as dori sa va ma ajutati cu un sfat. in urma divortului am obtinut dreptul de vizita la fetita mea de 3 ani la sfarsitul fiecarei luni timp de trei zile. fosta sotie imi tot spune mereu ca nu poate sa stea atata timp cu mine fiindca nu e obisnuita sa doarma in alta parte dacat cu mama ei. ca mai sunt si alte probleme in sensul ca nu vrea sa o lase atata timp cu mine nu mai are rost sa le discutam. in cazul ca mama ei se opune vehement sa ma lase sa-mi vizitez fetita ce as putea face in acest sens? Tin sa va amintesc ca eu locuiesc la ora actuala in Spania si as putea sa vin din trei in trei luni sa-mi vizitez copilul deaceea timpul este scurt si as dori sa stau cat mai mult timp cu fetita mea dar pe cale amiabila nu cred ca as putea discuta cu mama ei. va multumesc
Atunci cand parintele caruia i-au fost incredintati copiii nu respecta programul de vizita stabilit in favoarea celuilalt parinte, consecintele pot fi dintre cele mai grave, in functie de natura nerespectarii, de motivele nerespectarii si a duratei in timp a acesteia. De exemplu, nerespectarea programului de vizita il poate avea drept rezultat initierea de catre celalalt parinte, a unei noi actiuni in instanta prin care sa se solicite ori executarea obligatiei legata de programul de vizita ori reincredintarea minorului. In timp si in anumite conditii, nerespectarea programului de vizita poate avea drept rezultat chiar decaderea din drepturile parentale si/sau atragerea raspunderii penale.

In situatia in care mama refuza sa va dea copilul in cele 3 zile stabilite de catre instanta de judecata prin hotarare judecatoreasca aveti posibilitatea sa depuneti o plangere penala privind savarsirea infractiunii prevazute de art 307 cod penal
Exista doua posibilitati:
1 solutia de bun simt ar fi ca printr-un avocat sa ii trimiteti fostei sotii prin executor judecatoresc o notificare in care va aratati drepturile si o anuntati ca in situatia in care nu se va conforma hotararii instantei pentru a va inlesni legatura personala cu minora,veti formula plangere penala impotriva acesteia conform art.307 c.pen,astfel cum arata si distinsa d-na avocat.Aceasta cred ca este cea mai inofensiva si de bun simt solutie
2.formulati direct,cu ajutorul unui avocat o astfel de plangere impotriva sotiei