Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salarizarea in asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salarizarea in asociatia de proprietari

SALARIUL PRESEDINTELUI SI AL ADMINISTRATORULUI ASOCIATIEI CINE IL FACE ADUNAREA GENERALA SAU COMITETUL ASOCIATIEI.CINE ARE PUTERE SA SCHIMBE ADMINISTRATORUL ASOCIATIEI PRESEDINTELE SAU SE FACE DIN NOU ADUNAREA GENERALA.ADMINISTRATORUL ASOCIATIEI FACE PARTE DIN COMISIA DE CONTROL AL PRIMARIEI CA SA RECLAMI MAI SUS DE PRIMARIE LA CE INSTITUTIE DE STAT RECLAMI PRIMARIA.
Administratorul este numit de Comitetul Executiv.

Primaria puteti sa o reclamati la Prefectura sau in instanta.
salariile se stabilesc si se aproba in ag
Adunarea generala hotaraste anvelopa salariala, fondul de salarii.
Comitetul executiv negociaza, angajeaza si stabileste salariile fiecarui angajat, respectand anvelopa salariala.

Negocierea salariilor nu se face in adunarea generala pentru ca niciodata nu s-ar putea ajunge la vreun rezultat.

Interventie moderator
@lazar27
Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule!
elga50, moderator
pai nu e tot aia?
ca sa faci anvelo[pa salariala nu trebuie sa-ti planifici niste sume orientative pe fiecare om pe care vrei sa-l platesti?
Oarecum!
Comitetul executiv, pe baza salariilor pe care le are in prezent si pe ceea ce prevede a se intampla in viitor (mariri de salarii, angajari de alte persoane necesare) isi planifica anvelopa salariala pe care o propune AG care o poate aproba sau nu. Dupa aceea in cadrul comitetului se maresc sau se micsoreaza salarii, se negociaza cu cei nou-angajati. Toate acestea se fac in cadrul comitetului.

Deci nu AG negociaza, stabileste, salariul unuia sau altuia. Asta am vrut sa spun, daca intelegeti!
elga50, moderator