Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicalism
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicalism

Pana acum in cazul in care liderul de sindicat era scos din productie administratia era obligata sa depuna in contul sindicatului 3 salarii medii pe intreprindere.Intrebarea mea este;a aparut vreo noua lege care sa abroge aceste drepturi
Dacă Legea 54/2003 prevedea că “membrii aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, care lucrează nemijlocit în unitate în calitate de salariaţi, au dreptul la reducerea programului lunar cu 3-5 zile pentru activităţi sindicale, fără afectarea drepturilor salariale “, noua reglementare ,legea nr. 62/2011 nu mai prevede un număr de zile, numărul de zile poate fi negociat, şi mai mult, angajatorul nu mai are obligația de a plăti acele zile , deoarece se mentionează expres,“fără obligatia angajatorului de a plăti drepturile salariale pentru aceste zile“