avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj/ divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj/ divort

sunt casatorit din anul 1997 si am hotarat sa divortez. in anul 2005 am primit spre folosinta un apartament din patrimoniul M. Ap. N. cu posibilitatea de al cumpara. Am platit ratele aferente pana in prezent dar locuinta nu este achitata in intregime. Cum se va proceda la partaj? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:32, 3 Iulie 2011
unul dintre soti cere atribuirea ap si il despagubeste pe celalalt pt cat s-au platit rate impreuna.
Da, cam asa vad si eu lucrurile.
Nu ar strica sa va angajati avocat daca va permiteti deoarece pot exista mai multe aspecte care sa va ajute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuinta de familie mioara2012 mioara2012 Buna seara. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt divortata, sunt in procedura de partaj si am domiciliul minorei stabilit la mine. Eu stau ... (vezi toată discuția)
Divort minuiza minuiza Buna ziua. Vreau sa depun dosarul de divort. Situatia este urmatoarea: avem 2 copii, de 4 ani si unul de o luna. Apartamentul este inpotecat pentru inca 8 ani. ... (vezi toată discuția)
Bunuri dupa casatorie Adina_Ghe Adina_Ghe Buna ziua, locuiesc cu un baiat, cu care as dori sa ma casatoresc. Din fosta casnicie eu am o fetita, el are o fetita. Eu am cumparat, prin programul prima ... (vezi toată discuția)