Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tardivitate?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tardivitate?

Am un proces pe care pot sa-l pierd,privind o contestatie la o Dispozitie,dar care nu va insemna lucru judecat(respingere pe exceptie)..Termenul de contestatie al Dispozitiei este de 30 de zile.Va rog sa-mi spuneti, acest termen de 30 de zile inseamna nr de zile scurse de la primirea dispozitiei plus nr. de zile de la primirea hotaririi judecatoresti (pe care urmeaza sa o primec) pina la depunerea unei noi cereri de chemare in judecata pt. contestarea Dispozitiei ?
Termenul de contestatie inseamna numarul de zile trecute de la data primirii acelei dispozitii ... de la data comunicarii hotararii judecatoresti incepe sa curga termenul de exercitare a caii de atac cu care se poate ataca hotararea pronuntata..
Pot incerca o noua actiune, bazandu-ma pe art 16 din Decretul 167/1958 b)? avind invedere ca acum Dispozitia are termenul de contestare stopat fiind in procesul actual ,dar pe care il voi pierde .?

ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
In raporturile dintre organizatiile socialiste, recunoasterea nu intrerupe curgerea prescriptiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare.