Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... procedura de autorizare profesii liberale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

procedura de autorizare profesii liberale

Buna ziua,

Am incercat sa deslusesc care sunt profesiile liberale (lista actualizata) si care este procedura de autorizare in cazul acestora.
De exemplu pentru "ghid de turism".

N-am reusit sa imi dau seama care sunt ultimele prevederi legale. Ma puteti ajuta dumneavoastra?

Multumesc.
Profesiile liberale se exercita pe baza unor legi speciale in baza unei autorizatii de exercitarea profesiei eliberate de catre organismele profesionale din care fac parte.
Acestea se inregistreaza numai la fisc spre deosebire de persoane fizice autorizate (conform OUG nr. 44/2008) care sunt obligate sa se inregistreze si la Oficiul Registrului Comertului.
In categoriile profesiilor libere se incadreaza:
a) expert contabil;
b) contabil autorizat;
c) consultant de plasament în valori mobiliare;
d) medic;
e) farmacist;
f) medic veterinar;
g) psiholog cu drept de liberă practică;
h) notar public;
i) auditor financiar;
j) practician în reorganizare şi lichidare;
k) persoane autorizate să realizeze şi să verifice lucrările de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei şi cartografiei;
l) expert tehnic;
m) urbanist;
n) restaurator;
o) persoane autorizate să furnizeze servicii publice conexe actului medical;
p) consilier în proprietate industrială;
q) expert criminalist;
r) executor judecătoresc;
s) arhitect;
t) traducător autorizat;
u) consultant fiscal;
v) broker;
w) oricare alte persoane care realizează venituri din practicarea unor profesii reglementate, desfăşurată în mod independent, în condiţiile legii, precum şi persoanele care realizează venituri din practicarea unei meserii.
Ministerul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Comerţ, Turism şi Profesii Liberale de ei depindeti ca profesie libera, succes!

[ link extern ]
ovidiu7676, utilizator
Multumesc.