Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna in noul cod civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna in noul cod civil

daca am inteles bine, dosarele depuse ,sa zicem ,cu o saptamana inainte de intrarea in vigoare a noului cod se vor judeca dupa legea veche (in care nu exista termenul de custodie comuna, si nu se poate cere acest lucru), iar la cele depuse dupa o saptamana (de la intrarea in vigoare a noului cod) se poate cere si custodia comuna ?
Asa cum zicea si "poetul" (nu mai stiu cine a zis-o) - "Adevarul va poate elibera, dar in prima instanta s-ar putea sa va scoata din pepeni".

Cam in stadiul acesta ma aflu... Am si eu mai multe intrebari decat raspunsuri cu pretentie de adevar si (pentru "connaisseuri") ma bantuie ganduri vechi (principiul neretroactivitatii) in haine noi (L 71/2011 art 5)

Art. 5. - (1) Dispoziţiile Codului civil se aplică tuturor actelor şi faptelor încheiate sau, după caz, produse ori săvârşite după intrarea sa în vigoare, precum şi situaţiilor juridice născute după intrarea sa în vigoare.
(2) Dispoziţiile Codului civil sunt aplicabile şi efectelor viitoare ale situaţiilor juridice născute anterior intrării în vigoare a acestuia, derivate din starea şi capacitatea persoanelor, din căsătorie, filiaţie, adopţie şi obligaţia legală de întreţinere, din raporturile de proprietate, inclusiv regimul general al bunurilor, şi din raporturile de vecinătate, dacă aceste situaţii juridice subzistă după intrarea în vigoare a Codului civil.

CAPITOLUL IV
Dispoziţii cu privire la cartea a II-a "Despre familie" a Codului civil şi cu privire la unele legi

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii tranzitorii şi de punere în aplicare a cărţii a II-a "Despre familie" a Codului civil

Art. 39. - (1) Dispoziţiile Codului civil privind divorţul se aplică fără a se deosebi între căsătoriile încheiate înainte sau după intrarea sa în vigoare.
(2) Divorţul pronunţat anterior intrării în vigoare a Codului civil produce efectele stabilite de legea în vigoare la data când s-a pronunţat hotărârea rămasă irevocabilă.

NCC
§4. Efectele divorţului cu privire la raporturile dintre
părinţi şi copiii lor minori

Raporturile dintre părinţii divorţaţi şi copiii lor minori

Art. 396. - (1) Instanţa de tutelă hotărăşte, odată cu pronunţarea divorţului, asupra raporturilor dintre părinţii divorţaţi şi copiii lor minori, ţinând seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de anchetă psihosocială, precum şi, dacă este cazul, de învoiala părinţilor, pe care îi ascultă.
(2) Dispoziţiile art. 264 sunt aplicabile.

Art. 397. - După divorţ, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinţi, afară de cazul în care instanţa decide altfel.

@ ale. ...putintica rabdare!
Nu m-as grabi sa afirm ori sa neg ceea ce ati auzit dvs. pentru ca ar insemna sa o fac cu convingerea ignorantului. (inainte de a fi citit de N ori de la cap la coada si de la coada la cap acest cod si Legea de aplicare)

romascanu, moderator