Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bun comun?

Un barbat singur la parinti s-a casatorit. La un an de la casatorie, tatal sau(mama ii murise mai inainte) a decedat astfel aceast barbat a intrat in posesia proprietatii tatalui. Dupa 20 de ani de casatorie sotia acestui barbat se stinge din viata. Ma intereseaza daca acea proprietate este bun comun, avand astfel dreptul si descendentii, sau este bun propriu copiii neavand niciun drept.
Va multumesc anticipat.
e bunul propriu al barbatului, mostenitorii sotiei nu mostenesc nimic din ce are barbatul de la parintii sai. ei mostenesc bunuri proprii ale femeii sau partea dansii din bunuri comune( din ce au cumparat in timpul casatoriei)