avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea din concediul de odihna ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea din concediul de odihna ?

Buna ziua.
Am o inntrebare legata de revenirea din CO. Concret : am aprobat CO in perioada 15-29.08.2008 (inclusiv)
29.08.2008 este intr-o zi de vineri. As vrea sa stiu daca este legal (cf. codului muncii sau altor legi) sa ma prezint la serviciu sambata 30.08.2008 sau luni 01.09.2008.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Elena Claudia Baltatescu , Consilier juridic 15:43, 1 August 2008
Sigur.
Concediul de odihna aprobat include si zilele de 15 respectiv 29 .
Prima dvs zi de munca va fi 30.08 (daca sambata se lucreaza la dvs in unitate ) sau prima zi de luni.
Zilele de concediu de odihna se acorda in zile lucratoare. Zilele de sambata, duminica si sarbatorile legale nu intra in perioada de concediu de odihna.
Dvs. nu sunteti obligat sa va prezentati la serviciu sambata, 30.08.2008, ci luni 01.09.2008.
Nu stiu insa ce aveti stipulat in contractul individual de munca. Daca va duceti sambata la seviciu trebuie sa vi se plateasca ore suplimentare. Cand ati plecat in concediu de odihna nu ati discutat cu cel care vi l-a aprobat, in legatura cu data prezentarii la serviciu? Poate aveti un serviciu la care se lucreza si sambata (cu plata orelor suplimentare sau acordarea de timp liber).
Ultima modificare: Vineri, 1 August 2008
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

Zilele de concediu de odihna se acorda in zile lucratoare. Zilele de sambata, duminica si sarbatorile legale nu intra in perioada de concediu de odihna.
Dvs. nu sunteti obligat sa va prezentati la serviciu sambata, 30.08.2008, ci luni 01.09.2008.
Nu stiu insa ce aveti stipulat in contractul individual de munca. Daca va duceti sambata la seviciu trebuie sa vi se plateasca ore suplimentare. Cand ati plecat in concediu de odihna nu ati discutat cu cel care vi l-a aprobat, in legatura cu data prezentarii la serviciu? Poate aveti un serviciu la care se lucreza si sambata (cu plata orelor suplimentare sau acordarea de timp liber).

da. la noi se lucreaza si sambata si duminica (din pacate) deci.. 30.08.2008 prima zi lucratoare dupa revenirea din concediu -sambata
prima zi de lucru este 30.08.2008
dar ar fi bine sa vorbiti cu, colegii dvs. sa vedeti daca trebuie sa lucrati...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in regim 12/24 loredana080380 loredana080380 As avea o intrebare cu referire la munca in regim 12/24. Am preluat o firma la care am facut angajari in program 12/24, 21 zile de concediu de odihna. 1. ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna Tania  D Tania D daca am in angajat care lucreaza 11 ore /zi timp de 5 zile urmate de 5 zile libere. Contract cu norma intreaga cu 21 zile de concediu. Logica mea, avand in ... (vezi toată discuția)
Concediu 12/24 silvia99 silvia99 in cazul unui angajat ce lucreaza 12/24, daca acesta isi ia 1 zi de sambata libera (respectiv de joi pana luni nu lucreaza), cum anume se va socoti ... (vezi toată discuția)