Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e cazul sa fac recurs?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e cazul sa fac recurs?

Am un proces civil la care pana acum m-am descurcat aproape singur. Mentionez ca nu sunt avocat.

Un vecin mi-a atacat titlul de proprietate pe o portiune a unui teren de langa casa, pe motiv ca este la autorul sau. Am formulat trei exceptii peremptorii:
1) lipsa calitatii procesuale
2) faptul ca-i este opozabila o hotarare a mea castigata impotriva comisiei locale si judetene care-i obliga sa ma puna in posesie. Deci exceptia autoritatii de lucru judecat.
3) Exceptia prematuritatii cererii introductive
Au fost respinse 1) si 3) si admisa 2).
Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.

Eu vreau sa fac recurs pentru cele doua respinse, nu si pentru cea castigata. Dar un prieten imi spune (nu este nici el avocat) ca nu pot face recurs pentru cele doua exceptii pierdute, ci doar sa depun niste concluzii.
Acum, daca nu fac recurs ramane oponentul cu calitate procesuala, nu-i asa? Si nu am nicio cale de atac...

Mai mentionez ca oponentul mai are o sora, cu care mosteneste autorul lor, a intrat in proces fara sora lui, pe parcursul procesului sora lui a facut o cerere de intrare in proces dar a fost respinsa. Poate sa intre singur in proces pentru autorul sau? Sau pot formula si aici o exceptie.

Sunt cam multe nelamuriri, e drept. Va multumesc pentru orice raspuns!
O zi buna!
in situatia data nu prea aveti de ce sa faceti recurs, ati castigat.
cel ce are interes sa faca recurs este reclamantul care a pierdut litigiul.
nu aveti interes sa faceti recurs din moment ce a fost respinsa actiunea introductiva. Recursul poate fi declarat doar de o persoana ce are interes.
Dar daca pierd la recurs (oponentul cu siguranta va face recurs) si singura exceptie castigata, si eu nefacand recurs pentru exceptia calitatii procesuale (pierduta), procesul continua si oponentul ramane cu calitate procesuala. Nu am mai multe sanse de castig daca fac si eu recurs pentru ce am pierdut.

Sau nu merge asa, un recurs "partial"? Facand recurs imi atac cumva si ce am castigat?

Multumesc!
VasileMihalache, utilizator