Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala

Buna ziua

Am un proces civil in care imi este atacat titlul de proprietate. Am facut trei exceptii peremptorii, din care am pierdut doua:
-exceptia prematuritatii formularii cererii de chemare in judecata
-exceptia lipsei calitatii procesuale active
si am castigat una:
-exceptia autoritatii de lucru judecat.
motiv pentru care oponentului i-a fost respinsa actiunea.
Cu recurs in 15 zile de la comunicare.

Acum intrebarea mea NU este daca sa fac recurs sau nu. In mod normal stiu ca nu.
De fapt intrebarile:
1) daca fac recurs pentru cele doua exceptii pierdute
a) imi atac cumva ceea ce am castigat anume respingerea actiunii oponentului
b) am mai multe sanse de castig la recurs daca ma apar pe toate fronturile adica apar si cele doua exceptii pierdute.
2) daca NU fac recurs pentru cele doua exceptii pierdute (printre care una se refera la lipsa calitatii procesuale active) si oponentul castiga pentru exceptia castigata initial de mine (exceptia autoritatii de lucru judecat) - pentru care sigur va face recurs, ramane acesta cu calitate procesuala si procesul continua?
A pierdut pe exceptia autoritatii de lucru judecat.
Daca face recurs si se constata ca nu era incidenta in cauza aceasta exceptie, instanta de recurs caseaza hotararea primei instante si trimite cauza pentru rejudecare pe fond.
La rejudecare puteti invoca din nou cele 2 exceptii neretinute initial.
Ca atare, eu cred ca nu se impune sa declarati recurs atata timp cat actiunea a fost respinsa.
Va multumesc, am inteles, pot invoca din nou cele doua exceptii respinse chiar daca nu am facut recurs. Totusi, nu am stiut daca este important, dar spun acum: procesul a fost o data deja castigat de mine in prima instanta, oponentul a facut recurs, s-a casat hotararea si a fost trimis la rejudecare unde, abia atunci am pus aceste trei exceptii. Acum ar fi la al doilea recurs dar pentru exceptii. Schimba aceasta noua informatie datele problemei?

Totusi nu am inteles (doar din punct de vedere teoretic): mi-as ataca hotararea (anume respingerea actiunii oponentului) daca as face recurs pentru cele doua exceptii pierdute numai.

Va multumesc inca o data pentru atentie.
MihaiBarbu, utilizator