Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj pentru absolventi de liceu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj pentru absolventi de liceu

in ce conditii un absolvent de invatamant liceeal poate obtine ajutor de somaj si ce acte ii trebuiesc si unde trebuie sa se adreseze
Actele necesare pentru obţinerea indemnizaţiei de şomaj pentru absolvenţii instituţiilor de învăţământ
- Actul de identitate în original şi copie
- Actele de studii şi calificare în original şi copie
- Certificat de naştere în original şi copie
- Certificat de căsătorie în original şi copie
- Adeverinţă medicală din care să rezulte că persoana este aptă pentru muncă sau are eventuale restricţii medicale
- Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care să rezulte că nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj
- Declaraţie pe propria răspundere că nu urmează o formă de învăţământ la data solicitării dreptului
- Adeverinţă eliberată de furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prin care se certifică data înregistrării persoanei în evidenţele proprii, în cazul în care persoana s-a înregistrat în vederea medierii pentru încadrarea în muncă la un furnizor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, conform legii, dacă nu s-a înregistrat în termen de 60 de zile de la data absolvirii la agenţiile judeţene pentru ocuparea forţei de muncă
- Cel puţin două dovezi că au căutat activ un loc de muncă, înregistrate în perioada de 60 de zile de la data absolvirii, de la doi agenţi economici diferiţi, dacă în perioada menţionată nu s-au înscris în evidenţa A.J.O.F.M. ca persoană în căutarea unui loc de muncă
- Livret militar în original şi copie
- 1 dosar plic şi 2 plicuri timbrate
cer se intelege prin "Adeverinţă eliberată de furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prin care se certifică data înregistrării persoanei în evidenţele proprii, în cazul în care persoana s-a înregistrat în vederea medierii pentru încadrarea în muncă la un furnizor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă,"

1. Imediat dupa absolvire va inregistrati la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul.
2. Daca in termen de 60 de zile de la absolvire nu vi se ofera un loc de munca atunci veti primi timp de 6 luni o indemnizatie de somaj lunara de 250 lei.
3. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj sunt:
a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare,in original si copie (daca este cazul);
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie;
f. Adeverinta eliberata de furnizorul de servicii specializate pentru stimularea ocuparii fortei de munca, prin care se certifica data inregistrarii persoanei in evidentele proprii, in cazul in care persoana s-a inregistrat in vederea medierii pentru incadrare in munca la un furnizor de servicii specializate pentru stimularea ocuparii fortei de munca, acreditat sau notificat conform legii. (daca este cazul).
4. Daca nu v-ati inregistrat la un furnizor de servicii pentru stimularea ocuparii fottei de munca nu trebuie sa aveti acea adeverinta.