Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Post TV care incalca art 30 constitutie
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Post TV care incalca art 30 constitutie

ce ziceti? daca intr o stire, protv ofera publicului imagini cu numele unei persoane, astfel ca prin aceasta, persoana respectiva este expusa pericolelor de tot felul ( inclusiv familia acesteia ar putea fi afectata ) si imaginea,demnitatea, onoarea acesteia are de suferit.................. castiga aceasta persoana procesul intentat impotriva postului?
Alin Popescu, administrator
simpla oferire a imaginilor nu este suficienta. faceti dovada si celorlalte elemente - existenta unui pericol, afectarea imaginii / demnitatii, etc si legatura de cauzalitate.
am pus o intrebare aiurea..........vreau sa stiu parerile voastre, adica ce sanse de castig credeti ca ar fi in eventualitatea unui astfel de proces, poate cunoasteti cazuri concrete, sunt foarte sceptica ca s ar putea castiga un astfel de proces, legislatia nu ajuta, sper sa gasesc ajutor la voi toti in sensul asta.
personal nu as introduce un astfel de caz in instanta. este greu sa dovedesti toate elementele si daunele morale variaza de la 1 ron la 50k euro.