Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... relatii deteriorate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

relatii deteriorate

buna ziua
locuiesc impreuna cu fiul meu la parintii mei in urma decesului sotului meu. neavand posibilitati financiare nu am putut lua hotararea sa ne mutam singuri(eu si fiul meu). tatal meu este in evidentele unui medic psihiatru de multi ani si urmeaza tratament de specialitate in doze mari cu anxiolitice, antidepresive, sedative si hipnotice. relatiile dintre noi nu au fost niciodata de cea mai buna natura dar in ultimul timp s-au deteriorat din cauza acestei boli si ne ameninta ca se duce la politie si cere evacuarea noastra din acest apartament. eu sunt cadru didactic, un om pasnic, cu educatie sanatoasa data de bunici si nu vreau sa ajung intr-o postura proasta in fata vecinilor si a celorlalte cunostinte. as putea sa combat cumva legal aceasta stare de lucruri?
In acest caz ,tatal dumneavoastra poate fi pus sub interdictie judecatoreasca , intrucat , in anumite momente , este lipsit de discernamant .
Instanta de judecata , in urma unei expertize psihiatrice , a ascultarii persoanei al carei discermanat este alterat , cat si a unui martor, poate dispune punerea sub interdictie si instituirea tutelei, masura speciala de ocrotire.

pt sanatatea si linistea dvs si fiului, poate reusiti sa va mutati.
incercati sa-l puneti sub interdictie, sa nu mai poata lua decizii de unul singur.
oricum ar fi, nu va poate evacua daca locuinta e bun comun cu mama si nu e si dorinta ei.
in privinta vecinilor si a cunostintelor, nu ar trebui sa va faceti griji.
Politia nu va poate evacua.
Ca sa va evacueze ii trebuie hotarare judecatoreasca ceea ce inseamna ca trebuie sa deschida proces si fara avocat nu cred ca va reusi.
Sub acest aspect puteti sta linistita.