Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale buna ziua! ma lovesc de o problema la ORC : punctul de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

buna ziua! ma lovesc de o problema la ORC : punctul de lucru/sediu secundar

trebuie cuprins in actul constitutiv actualizat?
ovidiu7676, utilizator
"Sucursala.
Sucursala este un dezmembramant fara personalitate juridica al societatii comerciale, care dispune de o anumita autonomie, in limitele stabilite de societate, ea neputand participa in nume propriu la circuitul juridic. Regimul juridic al sucursalei se aplica oricarui sediu secundar , fie ca acesta este agentie, reprezentanta sau punct de lucru, caruia societatea care il infiinteaza ii atribuie statutul de sucursala.
Conform legii, este interzisa infiintarea de sedii secundare sub denumirea de filiala.

Filiala.
Filiala este o societate comerciala cu personalitate juridica constituita de societatea-mama, care detine majoritatea capitalului sau. Totusi filiala este dependenta si se afla sub controlul societatii-mama. Participa la raporturile juridice in nume propriu, prin actele juridice ale reprezentantilor sai, dobandind astfel drepturi si obligatii, si o raspundere proprie. Filiala se constituie in una din formele de societate reglementate de legea societatilor comerciale nr. 31 din 1990 si va avea regimul juridic al formei de societate in care s-a constituit.
Filiala, fiind o societate comerciala cu personalitate juridica, se constituie ca orice alta societate comerciala reglementata de L. 31/1990, deci actul constitutiv al societatii-mama nu va trebui sa contina nicio mentiune legata de infiintarea filialei.
In schimb in ceea ce priveste sucursala, se prevede ca actul constitutiv trebuie sa cuprinda datele sediilor secundare, respectiv a sucursalei, atunci cand se infiinteaza odata cu societatea, sau ulterior.
Sucursala se inregistreaza inainte de inceperea activitatii ei la oficiul registrului comertului din judetul in care va functiona.
Aceleasi dispozitii se aplica si sucursalelor si filialelor infiintate de societatile comerciale straine in Romania, daca acest drept este recunoscut de legea statului lor organic."

Din definitiile citate se poate trage concluzia.
A se vedea link-ul:
[ link extern ]
kappauser, utilizator
Pentru infiinatrea punctului de lucru nu este nevoie sa actualizati actul constitutiv.
Art. 7
Actul constitutiv al societatii in nume colectiv, in comandita simpla sau cu raspundere limitata va cuprinde:
a) datele de identificare a asociatilor; la societatea in comandita simpla se vor arata si asociatii comanditati;
b) forma, denumirea si sediul social;
c) obiectul de activitate al societatii, cu precizarea domeniului si a activitatii principale;
d) capitalul social, cu mentionarea aportului fiecarui asociat, in numerar sau in natura, valoarea aportului in natura si modul evaluarii. La societatile cu raspundere limitata se vor preciza numarul si valoarea nominala a partilor sociale, precum si numarul partilor sociale atribuite fiecarui asociat pentru aportul sau;
e) asociatii care reprezinta si administreaza societatea sau administratorii neasociati, datele lor de identificare, puterile ce li s-au conferit si daca ei urmeaza sa le exercite impreuna sau separat;
e^1) in cazul societatilor cu raspundere limitata, daca sunt numiti cenzori sau auditor financiar, datele de identificare ale primilor cenzori, respectiv ale primului auditor financiar;
f) partea fiecarui asociat la beneficii si la pierderi;
g) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica -, atunci cand se infiinteaza o data cu societatea, sau conditiile pentru infiintarea lor ulterioara, daca se are in vedere o atare infiintare;
h) durata societatii;
i) modul de dizolvare si de lichidare a societatii.
MULTUMESC!
denisas a scris:

Pentru infiinatrea punctului de lucru nu este nevoie sa actualizati actul constitutiv.
Art. 7
Actul constitutiv al societatii in nume colectiv, in comandita simpla sau cu raspundere limitata va cuprinde:
a) datele de identificare a asociatilor; la societatea in comandita simpla se vor arata si asociatii comanditati;
b) forma, denumirea si sediul social;
c) obiectul de activitate al societatii, cu precizarea domeniului si a activitatii principale;
d) capitalul social, cu mentionarea aportului fiecarui asociat, in numerar sau in natura, valoarea aportului in natura si modul evaluarii. La societatile cu raspundere limitata se vor preciza numarul si valoarea nominala a partilor sociale, precum si numarul partilor sociale atribuite fiecarui asociat pentru aportul sau;
e) asociatii care reprezinta si administreaza societatea sau administratorii neasociati, datele lor de identificare, puterile ce li s-au conferit si daca ei urmeaza sa le exercite impreuna sau separat;
e^1) in cazul societatilor cu raspundere limitata, daca sunt numiti cenzori sau auditor financiar, datele de identificare ale primilor cenzori, respectiv ale primului auditor financiar;
f) partea fiecarui asociat la beneficii si la pierderi;
g) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica -, atunci cand se infiinteaza o data cu societatea, sau conditiile pentru infiintarea lor ulterioara, daca se are in vedere o atare infiintare;
h) durata societatii;
i) modul de dizolvare si de lichidare a societatii.

Nu va suparati, principial sunt si eu de parere ca anumite modificari in societate nici nu ar trebui anuntate la ORC, sau alte modificari nu ar trebui sa impuna si modificarea actului constitutiv respectiv actualizarea lui.

Insa legea prevede clar ca sediile secundare, sucursale, puncte de lucru trebuie inscrise in actul constitutiv.

La infiintarea ulterioara a acestora, ele trebuie inregistrate la ORC. Daca initial nu am avut sucursala si ulterior infiintez sunt obligat sa depun un act de modificare la ORC.
Acest act este un act modificator al actului constitutiv, modificarea consta in noul punct de lucru/sucursala/sediu secundar sau orice alta forma fara personalitate juridica al societatii.

Iar art 204 din aceasi lege spune:
4) Dupa fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comertului actul modificator si textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile, care vor fi inregistrate in temeiul hotararii judecatorului-delegat, cu exceptia situatiilor stipulate la art. 223 alin. (3) si la art. 226 alin. (2), atunci cand inregistrarea va fi efectuata pe baza hotararii irevocabile de excludere sau de retragere.

Sau inseamna ca pot infiinta firma fara sediu secundar si dupa aceea sa infiintez aceste puncte de lucru, etc fara sa mai anunt la ORC?
Art. 7. - Actul constitutiv al societăţii în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată va cuprinde:
g) sediile secundare - sucursale, agenţii, reprezentanţe sau alte asemenea unităţi fără personalitate juridică -, ATUNCI CAND se înfiinţează o dată cu societatea, sau CONDITIILE pentru înfiinţarea lor ulterioară, dacă se are în vedere o atare înfiinţare;

Art. 204. -

4) După fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comerţului actul modificator şi textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificările ...

:-/ Inregistrarea punctului de lucru infiintat conform CONDITIILOR stipulate in AC (daca le-o fi stipulat cineva) reprezinta o modificare?
Mai exact, cam ...care virgula din AC a suferit o modificare?

E doar o intrebare ...Nu ca am avea ce face cu raspunsul, daca "s-a decis" altfel...
romascanu, moderator