avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general centru colectare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

centru colectare

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce receptie fac la fiecare adeverinta sau factura la colectare fier vechi ,cata vreme eu nu stiu cu ce pret voi vinde la centru care achizitioneaza.Pretul la beneficiar este dat de curs dolar si bursa fierului. Ca exemplu eu stiu ca astazi pretul este de x dolari/tona ,iar maine este x dolari-5.Eu strang timp de 10 zile iar in acest timp pretul variaza.Cu ce valoare ma inregistrez la receptie?
E posibil sa fac pe 300 usd /tona 3 zile,iar dupa inca doua pretul scade la 295usd.
Totodata ma intereseaza daca intre doua societati una care colecteaza iar cealalta vinde se opreste numai 3% fond mediu?
Stiu ca la achizitie de la persoane fizice se opreste 3 si 16 % fond mediu si impozit.pentru achizitie fier vechi,iar intre doua societati decat 3% fond mediu.
Ce regim are colectarea de la persoanele fizice si juridice la colectare pet,electronice si maculatura?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:45, 4 Iulie 2011
doru comanici a scris:

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce receptie fac la fiecare adeverinta sau factura la colectare fier vechi ,cata vreme eu nu stiu cu ce pret voi vinde la centru care achizitioneaza.Pretul la beneficiar este dat de curs dolar si bursa fierului. Ca exemplu eu stiu ca astazi pretul este de x dolari/tona ,iar maine este x dolari-5.Eu strang timp de 10 zile iar in acest timp pretul variaza.Cu ce valoare ma inregistrez la receptie?
E posibil sa fac pe 300 usd /tona 3 zile,iar dupa inca doua pretul scade la 295usd.

[...]



Receptia se face la pret de achizitie si se face fisa de magazie. La vanzare se va aplica una din metodele de descarcare din gestiune: FIFO, LIFO sau pretul mediu ponderat.

doru comanici a scris:

[...] ma intereseaza daca intre doua societati una care colecteaza iar cealalta vinde se opreste numai 3% fond mediu?
Stiu ca la achizitie de la persoane fizice se opreste 3 si 16 % fond mediu si impozit.pentru achizitie fier vechi,iar intre doua societati decat 3% fond mediu.
[...]


Este corect asa cum spuneti, adica se retine doar 3%.

doru comanici a scris:

[...]
Ce regim are colectarea de la persoanele fizice si juridice la colectare pet,electronice si maculatura?


In Normele metodologice la aplicarea Codului Fiscal avem:


152. În aplicarea art. 78 alin. (2) din Codul fiscal, în această categorie se includ, de exemplu, următoarele venituri realizate de persoanele fizice:
[...]
- veniturile obținute de persoanele fizice din valorificarea prin centrele de colectare a deșeurilor de metal, hârtie, sticlă și altele asemenea;
[...]


De aici trag concluzia ca nu se diferentiaza ce fel de tip de deseu e colectat si, ca urmare, in cazul persoanelor fizice, pentru toate se plateste 16% impozit.
Ultima modificare: Marți, 5 Iulie 2011
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii de la persoane fizice Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov O societate achizitioneaza de la persoane fizice deseuri fier vechi de la persoane fizice . Emite persoanelor fizice o adeverinta de unde rezulta cantitatea ... (vezi toată discuția)
Reglare stoc ioana b ioana b am nevoie urgent de un raspuns. cum pot sa-mi reglez stocul daca am un produs care imi apare pe lista de inventar cu +1buc la un pret x si acelasi produs la ... (vezi toată discuția)
Valorificare deseuri jacquelline jacquelline Societatea A, generator de deseuri, vinde deseuri metalice catre o societate B, care are autorizatie de mediu pentru activitatea de comert cu ridicata al ... (vezi toată discuția)