Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general centru colectare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

centru colectare

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce receptie fac la fiecare adeverinta sau factura la colectare fier vechi ,cata vreme eu nu stiu cu ce pret voi vinde la centru care achizitioneaza.Pretul la beneficiar este dat de curs dolar si bursa fierului. Ca exemplu eu stiu ca astazi pretul este de x dolari/tona ,iar maine este x dolari-5.Eu strang timp de 10 zile iar in acest timp pretul variaza.Cu ce valoare ma inregistrez la receptie?
E posibil sa fac pe 300 usd /tona 3 zile,iar dupa inca doua pretul scade la 295usd.
Totodata ma intereseaza daca intre doua societati una care colecteaza iar cealalta vinde se opreste numai 3% fond mediu?
Stiu ca la achizitie de la persoane fizice se opreste 3 si 16 % fond mediu si impozit.pentru achizitie fier vechi,iar intre doua societati decat 3% fond mediu.
Ce regim are colectarea de la persoanele fizice si juridice la colectare pet,electronice si maculatura?
doru comanici a scris:

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce receptie fac la fiecare adeverinta sau factura la colectare fier vechi ,cata vreme eu nu stiu cu ce pret voi vinde la centru care achizitioneaza.Pretul la beneficiar este dat de curs dolar si bursa fierului. Ca exemplu eu stiu ca astazi pretul este de x dolari/tona ,iar maine este x dolari-5.Eu strang timp de 10 zile iar in acest timp pretul variaza.Cu ce valoare ma inregistrez la receptie?
E posibil sa fac pe 300 usd /tona 3 zile,iar dupa inca doua pretul scade la 295usd.

[...]

Receptia se face la pret de achizitie si se face fisa de magazie. La vanzare se va aplica una din metodele de descarcare din gestiune: FIFO, LIFO sau pretul mediu ponderat.

doru comanici a scris:

[...] ma intereseaza daca intre doua societati una care colecteaza iar cealalta vinde se opreste numai 3% fond mediu?
Stiu ca la achizitie de la persoane fizice se opreste 3 si 16 % fond mediu si impozit.pentru achizitie fier vechi,iar intre doua societati decat 3% fond mediu.
[...]

Este corect asa cum spuneti, adica se retine doar 3%.

doru comanici a scris:

[...]
Ce regim are colectarea de la persoanele fizice si juridice la colectare pet,electronice si maculatura?

In Normele metodologice la aplicarea Codului Fiscal avem:

152. În aplicarea art. 78 alin. (2) din Codul fiscal, în această categorie se includ, de exemplu, următoarele venituri realizate de persoanele fizice:
[...]
- veniturile obținute de persoanele fizice din valorificarea prin centrele de colectare a deșeurilor de metal, hârtie, sticlă și altele asemenea;
[...]

De aici trag concluzia ca nu se diferentiaza ce fel de tip de deseu e colectat si, ca urmare, in cazul persoanelor fizice, pentru toate se plateste 16% impozit.
Iulian MANEA, Contabil