Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... GIRANT MORAL
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

GIRANT MORAL

Buna ziua, am o rugaminte cine poate sa-mi explice exact ce este un GIRANT MORAL?O cunostinta vrea sa faca un credit la o institutie nebancara si m-a rugat sa fiu girant moral.Brokerul i-a zis ca eu in calitate de girant moral nu am nici o obligatie fata de acest credit in cazul in care respectivele rate nu sunt platite.Mie mi-au cerut doar actul de identitate si tb sa dau o semnatura.Astept un raspuns cine ma poate ajuta.Multumesc
Daca nu aveti nici o obligatie in cazul in care persoana nu achita credtul, de ce mai este nevoie de semnatura dvs.? Oricum, cred ca ar trebui sa cereti sa vi se explice clar ce implicare veti avea in derularea creditului si, foarte important, cititi cu mare atentie documentul pe care vi se cere sa-l semnati (mai ales ca v-au solicitat si actul de identitate).