Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie auto din germania. taxe?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie auto din germania. taxe?

Buna ziua.Doresc sa achizitionez o autoutilitara noua din germania ,printr-un credit de investitii de la o banca din tara.Firma din germania imi va factura auto cu tva? Tva-ul conform intelegerii cu banca nu este eligibil,deci trebuie sa il platesc eu. Cum pot achizitiona o auto fara sa platesc tva-ul? Eu sunt o firma neplatitoare de tva.Va multumesc.
auricius, utilizator
achizitia intracomunitara de mijloace de transport noi este intotdeauna taxabila in romania, deci furnizorul va emite o factura fara tva, iar dvs. va trebui sa platiti tva in romania, 24%, prin depunerea decontului special de taxa.
doar daca va inregistrati ca platitor de tva in romania, nu veti plati efectiv tva, in alte conditii nu.
xerxes,un nume istoric si o persoana bine documentata. Multumesc. Sa inteleg ca eu dupa ce platesc tva-ul nu il pot recupera niciodata de la stat? Chiar daca o cumpar de la o firma din Romania?
auricius, utilizator
daca ramaneti neplatitor de tva, nu aveti drept de deducere a tva, deci nu-l puteti recupera, deoarece la randul dvs. nu desfasurati operatiuni purtatoare de tva.
daca ulterior, depasiti plafonul de 119.000 lei si va inregistrati in scopuri tva, aveti dreptul la o ajustare a tva platite acum la achizitie, proportional cu perioada de ajustare ramasa in acel moment.
O singura intrebare si nu te mai deranjez. Firma este nou infiintata,inca nu a avut inca activitate,pot merge la fisc sa ma transform in platitor de tva pina sa incep investitia? Multumesc.
sigur ca da, prin optiune.