Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general indemnizatie concediu odihna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

indemnizatie concediu odihna

vreau sa stiu daca indemnizatia de concediu este o suma platita in plus pe langa salariul lunar, si daca in pontaj se calculeaza ca nr de ore lucrate normal 168, sau se scad cele 56 ore aferente concediului????:

ex: CO 7 zile/ iulie
salariu baza 1210 lei - net 885 lei
1210lei/21 zile lucratoare, rezulta 57.62lei/zi concediu
avem 403.34 lei indemnizatie concediu + 885 salariu =1288
din toata suma asta impozitata raman 1160

e urgent va rog
Nu. La orele efectiv lucrate se adauga orele aferente celor 7 zile de concediu de odihna, totalul acestora insumand cele 168 ore .
te intereseaza din punct de vedere al pontajului sau contabil?ai incurcat nr de zile cu exemplul tau iulie 21 posturi,7 zile de co, raman 14 lucrate-807 ca venit brut,si vezi ca salariile le treci rotunjite in fisa de calcul a salariului:403+806=1209 la care calculezi in mod normal toate contributiile aferente,iar inregistrarile contabile sant cele obisnuite 641=421 1209 etc.