avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general indemnizatie concediu odihna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

indemnizatie concediu odihna

vreau sa stiu daca indemnizatia de concediu este o suma platita in plus pe langa salariul lunar, si daca in pontaj se calculeaza ca nr de ore lucrate normal 168, sau se scad cele 56 ore aferente concediului????:

ex: CO 7 zile/ iulie
salariu baza 1210 lei - net 885 lei
1210lei/21 zile lucratoare, rezulta 57.62lei/zi concediu
avem 403.34 lei indemnizatie concediu + 885 salariu =1288
din toata suma asta impozitata raman 1160

e urgent va rog
Cel mai recent răspuns: ContSters176126 , utilizator 14:35, 5 Iulie 2011
Nu. La orele efectiv lucrate se adauga orele aferente celor 7 zile de concediu de odihna, totalul acestora insumand cele 168 ore .
te intereseaza din punct de vedere al pontajului sau contabil?ai incurcat nr de zile cu exemplul tau iulie 21 posturi,7 zile de co, raman 14 lucrate-807 ca venit brut,si vezi ca salariile le treci rotunjite in fisa de calcul a salariului:403+806=1209 la care calculezi in mod normal toate contributiile aferente,iar inregistrarile contabile sant cele obisnuite 641=421 1209 etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului medical Adriyadriana Adriyadriana Buna ziua,am o întrebare,am concediu medical de pe 13 -17 noiembrie 2017 ,as dori sa stiu deacă mi se va plati.Menționez ca nu am inca 6 luni lucrate,sunt ... (vezi toată discuția)
Pontaj danyyyyy danyyyyy buna ziua , va rog daca se poate cu niste sfaturi am o mare dilema cum se completeaza un pontaj, de exemplu un angajat are lucrat in luna august total ore cu ... (vezi toată discuția)