Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj

buna ziua , va rog daca se poate cu niste sfaturi am o mare dilema cum se completeaza un pontaj, de exemplu un angajat are lucrat in luna august total ore cu sambata si duminica= 144 ore, lucrate normal= 120 ore, sambata si duminica= 24 si concediu odihna= 5 zile, care este cuprin in total ore lucrate 144 ore, mentionez ca zile are 21, intrebarea mea este cum trec pe pontaj, ex= total ore 144, total ore 100%=24, CO= 5 zile, pe pontaj unde scrie din care se trec zile ex. co=zile, sau nemotinat= zile, sau BO= zile, si la total ore lucrate sunt cuprinse si concediul si sambata si duminica, va rog nu stiu cum sa il completez, multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
danyyyyy a scris:

buna ziua , va rog daca se poate cu niste sfaturi am o mare dilema cum se completeaza un pontaj, de exemplu un angajat are lucrat in luna august total ore cu sambata si duminica= 144 ore, lucrate normal= 120 ore, sambata si duminica= 24 si concediu odihna= 5 zile, care este cuprin in total ore lucrate 144 ore, mentionez ca zile are 21, intrebarea mea este cum trec pe pontaj, ex= total ore 144, total ore 100%=24, CO= 5 zile, pe pontaj unde scrie din care se trec zile ex. co=zile, sau nemotinat= zile, sau BO= zile, si la total ore lucrate sunt cuprinse si concediul si sambata si duminica, va rog nu stiu cum sa il completez, multumesc

In pontaj se trec orele lucrate, co pentru zile in care salariatul a fost in co, N pentru zile de nemotivat.
astfel:
ziua ore lucrate
S 1 8
D 2 8
L 3 8
M 4 co
M 5 co
J 6 co
Si tot asa mai departe.
Totalul cuprinde ore norma lucrate, adica cele lucratoare lucrate.
Mai exista un total ore lucrate sambatasi duminica care se platesc cu spor.
Concediul se evidentiaza prin zile nu ore, deoarece se considera ca ziua de co are 8 ore legal.
Nu stiu daca am fost cat de cat explicita......
multumesc ptr. raspuns dar un pontaj tip care l-am luat de pe internet are asa total ore lucrate, intrebare in total ore luctrate sunt cuprinse toate orele de luni si pana duminica?, stiu ca pe urma se trece ore platite 100% in alta coloana, dar nu stiu daca la total ore trec cum am scris mai sus total ore lucrate din data de 01.08.09-31.08.09= 144 ore este bine?, din care ore lucrate sambata si duminica= 24 ore care sunt platite suta la suta, mai sus ati scris ca la total ore lucrate se trece doar orele de luni pana vineri, am inteles bine si la ore platite 100% se trec orele lucrate sambata si duminica, si vreau sa va mai intreb ca angajatul pe pontaj are lucrate zile 21 cate sunt in luna respectiva adica august dar nu are orele in loc de cat este normal 168 ore el are lucrate 144 ore, il afecteaza cu ceva la vechime ca nu are ore lucrate cate sunt pe luna , multumesc