Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in plus pentru acelasi salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in plus pentru acelasi salar

Buna ziua.
Fratele meu lucreaza ca functionar public.Un coleg de a lui - care are funtie mai mare si bineinteles si salariu aproape de 2 ori - a plecat in concediu care i-a incredintat sa-l inlocuiasca pe perioda concediului de 20 de zile. Acum trebuie sa faca si treaba lui pe functia lui si sa execute in plus si sarcinile colegului plecat in concediu - pentru acelasi salar de a lui. (sa mearga la sedinte , la licitatii, etc)
Va intreb - nu ar trebui compensat cumva munca efectuata in plus?

Multumesc anticipat.
DA ar trebui compensat conform contractului colectiv si al codului muncii
fratele dumneavoastra se pare ca nu-l deranjaza acest aspect atita timp cit ,pe dumneavoastra va preocupa acest lucru si nu pe dumnealui .,singurul care ar fi trbuit sa fie direct interesat. Daca l-ar fi ,imteresat ar fi studiat codul muncii si ar fi vazut exact care ii sunt drepturile.In contractul de munca este stipulat exact cite ore de munca trebuie sa efectuieze saptaminal, ce bani primeste pentru aceste ore ,cite poate efectua in plus si cu cit sunt platite .Nu-l poate obliga nimeni sa lucreze in plus fata de ce este trcut in contract. Cu speranta ca va fost de ajutor Mariiky
=D>
De cand pana cand functionarii publici au contract individual de munca si le sunt aplicabile prevederile Codului muncii ?
mariiky a scris:

fratele dumneavoastra se pare ca nu-l deranjaza acest aspect atita timp cit ,pe dumneavoastra va preocupa acest lucru si nu pe dumnealui .,singurul care ar fi trbuit sa fie direct interesat. Daca l-ar fi ,imteresat ar fi studiat codul muncii si ar fi vazut exact care ii sunt drepturile.

Fratele meu nu are acces la internet acasa.
La servici are alte treburi de rezolvat. Mi-a rugat pe mine sa aflu ceva informatii in legatura cu situatia respectiva fiind-ca era foarte ocupat. Instintarea de loctiitor a primit joi si este valabila din 01.08.2008 timp de 20 de zile cum v-am scris.
De fapt el nu lucreaza ore suplimentare , doar volumul de lucru s-a dublat in cei 8 ore de serviciu fiind-ca trebuie sa le efectueze in plus si sarcinile colegului.
Intrebarea lui era ca exista vreo modalitatea de a primi mai mult salar sau sa primeasca pe perioada respectiva salarul colegului.

Va multumesc (multumim)
Va rog foarte frumos un raspuns mai concrect pentru cazul sus amintit.

Multumesc.