Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in plus pentru acelasi salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in plus pentru acelasi salar

Buna ziua.
Fratele meu lucreaza ca functionar public.Un coleg de a lui - care are funtie mai mare si bineinteles si salariu aproape de 2 ori - a plecat in concediu care i-a incredintat sa-l inlocuiasca pe perioda concediului de 20 de zile. Acum trebuie sa faca si treaba lui pe functia lui si sa execute in plus si sarcinile colegului plecat in concediu - pentru acelasi salar de a lui. (sa mearga la sedinte , la licitatii, etc)
Va intreb - nu ar trebui compensat cumva munca efectuata in plus?

Multumesc anticipat.
cristina_b a scris:

@steve
pana acum nu ne-ati scris daca fratelui dumneavoastra i s-a dat o decizie scrisa sau e doar o "dispozitie" verbala". conteaza si acest aspect, nu?

In cererea de concediu depusa de colegul lui frate'meu (Ionescu) si semnat de director era trecut : " .... si atributiile postului pe perioada concediului vor fi preluate de Ionescu" , si asta fara ca frate meu sa fie intrebat.

Dupa cum v-am mai scris - nu trebuie sa presteze ore suplimentare - doar fiind un post " cu sarcini mai importante" pe care trebuie sa le rezolve mai repede decat pe ale lui si atunci cu munca lui ramane in urma. Poate pana la urma trebuie sa duca acasa "munca" lui ca sa le rezolve la timp - astfel lucrand si "ore suplimentare" acasa.

Multumesc pentru raspuns.
La institutiile publice se practica acest gen de delegare de competenta fara a se stabili si o compensare in bani pentru munca suplimentara depusa.
Potrivit art.94 alin.1 lit.a din Legea nr.161/2003, funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si timpul acordat.

In consecinta frate'meu potrivit art.94 alin.1 lit.a din Legea nr.161/2003 ori renunta la sarcini suplimentare ca si loctiitor pe functia respectiva ori contiua "pe negru" fara sa primeasca vreo compensare baneasca.

Nu stiu daca renuntarea la sarcinile suplimentare este o solutie, chiar daca ar invoca prevederile citate.
Totusi, o solutie ar fi sa discute cu conducerea institutiei publice acest aspect - delegarea de competente fara nicio compensare financiara in schimb.