Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz si co in caz de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz si co in caz de concediere

In data de 22.07.2008 am fost anuntati ca firma nu ne mai poate asigura de lucru din 23.07 si ne concediaza .Va rog sa-mi spuneti daca avem dreptul la preaviz(platit) si concediu de odihna?
În acest caz unitatea este obligată, potrivit legii, să acorde un preaviz la desfacerea contractului de muncă, durata preavizului va fi de 20 de zile lucrătoare.
Pe perioada preavizului, salariaţii au dreptul să absenteze patru ore pe zi de la programul unităţii, pentru a-şi căuta un loc de muncă, fără ca aceasta să afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiţiile stabilite de angajator.

In caz ca nu ati efectuat C.O. pe anul in curs, compensarea lui este permisa in acest caz. In acest sens, art.141 alin.4 din Codul muncii prevede ca, compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Am intrebat de preaviz deoarece din data de 23.07 nu am mai fost la lucru deloc
V-am raspuns ca aveti dreptul la preaviz, la plata CO neefectuat pe anul acesta si , in plus, mai beneficiati si de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil, intrucat ati fost concediat pentru motive care nu ţin de persoana dvs.
MULTUMESC !
elis a scris:

V-am raspuns ca aveti dreptul la preaviz, la plata CO neefectuat pe anul acesta si , in plus, mai beneficiati si de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil, intrucat ati fost concediat pentru motive care nu ţin de persoana dvs.

Daca sunt in perioada de preaviz ( demisie) pot sa-mi iau concediu de odihna? Daca da, preavizul se suspenda si se contiua dupa concediu?
Multumesc