Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz si co in caz de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz si co in caz de concediere

In data de 22.07.2008 am fost anuntati ca firma nu ne mai poate asigura de lucru din 23.07 si ne concediaza .Va rog sa-mi spuneti daca avem dreptul la preaviz(platit) si concediu de odihna?
Preavizul este acordat pentru concediere sau pentru demisie?
preaviz pt concediere pe motiv de desfiintare post
dea_power a scris:

preaviz pt concediere pe motiv de desfiintare post

In acest caz, situatia este mai complexa in lipsa CCMN care prevedea ca , in perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi, sunt aplicabile prevederile Codului Muncii sau ale ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate.
freeelis a scris:

dea_power a scris:

preaviz pt concediere pe motiv de desfiintare post

In acest caz, situatia este mai complexa in lipsa CCMN care prevedea ca , in perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi, sunt aplicabile prevederile Codului Muncii sau ale ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate.

Avand in vedere faptul ca, ccm la nivel de unitate, semnat de catre mine, cuprinde implicit toate prevederile CCMN la nivel national, nu se subintelege ca beneficiez de dreptul mentionat???
Poate sa-mi dea cineva un raspuns concret? Cat pot absenta, legal, de la serviciu?
dea_power a scris:

.......

Avand in vedere faptul ca, ccm la nivel de unitate, semnat de catre mine, cuprinde implicit toate prevederile CCMN la nivel national, nu se subintelege ca beneficiez de dreptul mentionat???
Poate sa-mi dea cineva un raspuns concret? Cat pot absenta, legal, de la serviciu?

1. Ati scris undeva ca exista ccm la nivel de unitate care cuprinde prevederile din fostul CCMN?

2. Care este durata timpului de munca prevazut in c.i.m. ? .. daca este de 8 ore/zi , atunci in preaviz puteti sta 4 ore/zi la munca.