Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractele colective de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractele colective de munca

dupa noul cod al muncii, angajatorii mai sunt obligati sa tina cont de contractele colective de munca?mai exista contracte colective de munca in vigoare?
magdalenaionescu, utilizator
In prezent, exista foarte multe c.c.m. aflate in vigoare ...

Art. 133 din Legea nr.62/2011 prevede :
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti angajatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
c) pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului.