Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA DUPA AVIZ
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA DUPA AVIZ

IN CATE ZILE, CONFORM COD FISCAL, TREBUIE EMISA FACTURA, FACANDU-SE DOAR AVIZ DE INSOTIRE A MARFII LA EXPEDIERE?
Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, trebuie sa emita o factura catre
fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.

Aceasta obligatie nu priveste persoanele care efectueaza livrari de bunuri sau prestari de servicii scutite fara drept de deducere a TVA, care nu au obligatia intocmirii unei facturi. Operatiunile vor fi insa consemnate in documente potrivit legislatiei contabile. Aceasta prevedere nu constituie o interdictie imperativa, astfel ca persoanele care realizeaza operatiuni scutite fara drept de deducere pot emite facturi cu respectarea continutului obligatoriu al acestor documente.