Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA nelamurire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

nelamurire

pentru vinzarea unui apartament pe firma cu scutire de tva cf art 141 al2 lit f pentru avans se elibereaza factura cu tva? care este procedura?
multumesc anticipat.
nu este obligatoriu dar se poate elibera factura de avans fara tva, operatiunea fiind scutita.

pct. 69 din norme
Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii scutită fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) şi (2) din Codul fiscal, nu are obligaţia întocmirii unei facturi, dar operaţiunile vor fi consemnate în documente potrivit legislaţiei contabile. Emiterea facturii nu este interzisă fiind opţiunea persoanei impozabile de a factura operaţiunile respective. În situaţia în care factura este emisă, aceasta trebuie să conţină cel puţin informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.