avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire acte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire acte mostenire

suntem 3 frati,mama a decedat 2007,tata poate face acte la notariat unuia dintre noi fara stirea celorlalti 2? vanzare cumparare ?
Cel mai recent răspuns: ARETAPARASCHIV@YAHOO.com , utilizator 18:20, 7 Iulie 2011
buna ziua,
abia dupa ce se dezbate succesiunea de pe urma mamei, tatal dvs isi va putea instraina cota parte din imobil.( pp ca este vorba de un imobil)
daca s-a dezbatut succesiunea dupa celalalt parinte care a decedat, se poate .
urat din partea dvs. ca va influentati parintele sa va faca acte doar dvs. !!
si se presupune ca sunteti frati
X-(
in ziua de azi nu se mai poate avea incredere in nimeni #-o
Daca a fost facuta succesiunea dupa mama, ar putea desi eu vad cateva hibe care ar putea aparea ulterior.

PS: Urat din partea dvs cat si a tatalui pentru cea ce doriti sa faceti.:angry:
ati inteles gresit ,eu va intrebam asta pentru ca fratele meu il plimba pe tata pe la notar si nu stiam ce vor sa faca,presupun ca fac vreun act de vanzare cumparare pe pamant intruct titlu este numai pe tata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire ana_panait ana_panait Sunt intr-o situatie cam incurcata si nu stiu cum sa procedez. Exista 15.000m de teren pe un titlu de proprietate pe numele bunicului dinspre tata (decedat ... (vezi toată discuția)
Impartire mostenire cuziamusia cuziamusia parintii mei aveau 3 propietati, cu valori aproape egale, iar noi suntem 3 frati. verbal, ne-am inteles ca fiecare frate va ramane cu o propietate. cei 2 frati ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare marinica71 marinica71 tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde ... (vezi toată discuția)