Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe si impozite pentru o p.f.a.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe si impozite pentru o p.f.a.

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si sa-mi transmiteti ce taxe si impozite trebuie sa plateasca o p.f.a., care nu presteaza servicii supuse dreptului de autor si care are sau nu si contract individual de munca la un angajator.

Multumiri anticipate!
1. impozit pe venit 16%
2. sanatate 5,5%, se plateste pentru toate veniturile obtinute, atat ca PFA cat si din contractul ind. de munca
3. contributia la pensii, se calculeaza numai asupra venitului obtinut din contractul individual de munca. daca PFA nu este si angajat, atunci va plati contributia asupra venitului obtinut din activitati independente, doar daca obtine un venit brut anual de cel putin 8.088 lei, adica minim 222 lei (31,3% x 2022 x 35%)
daca nu obtine anual suma susmentionata, PFA se poate asigura in baza contractului de asigurare.