Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prezenta in cazul contestarii unei contraventii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prezenta in cazul contestarii unei contraventii

In cazul contestarii unei contraventii (lipsa rovinietei) la judecatorie in alt judet este obligatorie prezenta reclamantului? Mentionez ca autoturismul a fost instrainat cu contract vanzare-cumparare luat in evidenta organului financiar; cumparatorul insa nu a finalizat transcrierea. Nu s-a prezentat la politie pt radiere si inmatriculare in judetul sau, doar la organul financiar a facut transferul.
prezenta nu este obligatorie. solicitati in cadrul contestatiei judecarea in lipsa cf art 242 CPC
Prezenta dv nu este obligatorie dar aveti grija sa depuneti in copie toate documentele justificative privind instrainarea autovehiculului.
In cate exemplare trebuie depuse doc. justificative privind instrainarea?