Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... zgariat masina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

zgariat masina

salut ! am desenat cu cheia pe masina unui vecin (beat fiind) al unui prieten de-al meu si acesta s-a dus la politie (mi se pare normal) cu prietenul meu si au dat declarii. Prietenul meu s-a cam speriat putin si a zis ca i-as fi zis eu ca am zgariat-o. Chiar a mentionat ca nu m-a vazut. Victima a depus o plangere pe numele meu si m-am inteles la o suma de bani ca sa isi retraga plangerea. Dar asta nu e totul, masina e in leasing si are casco, si trebuie facuta la reprezentanta, pe casco, iar pt asta mi-a spus ca o sa ia dovada de la politie pe care scrie A.C. ( autor cunoscut), iar casco o sa ma dea in judecata sa platesc reparatia. Eu as putea veni cu inca 3 care au fost prezenti si sa zica ca n-am zgariat-o eu iar martorul lui sa isi rescrie declaratia si sa zica ca i-am spus in gluma ca am zgariat-o. Ce ziceti?
Daca incercati numai sa le ziceti martorilor sa minta atunci savarsiti infractiunea de " incercare de a determina la marturie mincinoasa", in situatia in care acestia refuza sa minta. Daca accepta sa minta atunci avem instigare la marturie mincinoasa (infractiunea savarsita de dumneavoastra), si marturie mincinoasa (infractiune savarsita de martori). Asadar, acestea sunt riscurile, dupa cum vedeti ceea ce doriti sa faceti este ilegal.
Bun. Pe mine ma intereseaza cum scap de acel A.C. de pe dovada ?