Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PLANGERE PENALA IMPOTRIVA ANGAJATORULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PLANGERE PENALA IMPOTRIVA ANGAJATORULUI

cum ar trebui sa sune o plangere penala impotriva angajatorului care nu a respectat o hotarare judecatoreasca ? situatia este cam asa: eu am adresat in data de 23.06.2011 angajatorului o cerere pt plata unor drepturi banesti obtinute printr-o hot. executorie dar nu si irevocabila: stiam ca va deveni irevocabila de pe portalul tribunalului. Azi merg sa fac cerere pt eliberarea celei definitive si irevocabile pt ca am vazut ca s-a intors dosarul de la curtea de apel. In baza carui articol din ce lege as putea sa fac plangerea aceasta? Intentionez sa merg si la executor, dar vreau sa fac si plangere penala...Multumesc.
In baza art. 277 din Codul muncii. Succes
Plangerea penala este reglementata de art. 222, C. proc. pen.. Aceasta se depune la Parchet sau la Politie, iar in drept, fapta constituie infractiunea prevazuta si pedepsita de art.261 C.mun.