Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copii

buna ziua,
intentionez sa plec la munca in strainatate,dar am doi copii minori in varsta de 4 ani si respectiv 5 ani jumate...sunt divortata,custodia fiind in totalitate a mea...in acest caz doresc sa las copiii in grija parintilor mei...in lipsa altei alternative...
intrebare: este nevoie sa anunt autoritatile in acest caz?
sau in cazul in care e nevoie ca mama mea sa ma reprezinte in diferite cazuri ..sa aiba ceva scris la mana?..multumesc !!!
Mergeti la primaria din orasul in care locuiti si anuntati plecarea dumneavoastra din tara, cu specificatia ca mama dv. este desemnata sa se asigure de cresterea copiilor. De asemenea mergeti la un notariat si lasati o procura mamei prin care ii permiteti sa calatoreasca cu copiii in strainatate, in cazul in care vreti sa va viziteze si de asemenea ca o imputerniciti pentru ridicarea alocatiei.