Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu in strainatate cu copil minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu in strainatate cu copil minor avand custodie comuna.

Buna seara.Am nevoie de un sfat pt a stii ce am de facut.
Sunt divortata si am 2 copii minori..eu si tatal copiilor avand custodie comuna , divortul a avut loc la un notar.Domiciliul copiilor sa stabilit la mine, tatal avand drept de vizita la doua sapt si in vacanta.Tin sa mentionez ca tatal minorilor munceste in strainatate de 3 ani si isi viziteaza copiii la 3 sau 6 luni.problema mea este urmatoarea.Eu m.am recasatorit si asi vrea sa imi mut domiciliul cu copiii langa actualul sot care locuieste in Germania.Am de la tatal minorilor o procura notariala pt a putea iesi cu copiii din tara ,eu anuntand fostul sot ca intentionez sa plec cu copiii din tara ,dar nu stie ca sunt recasatorita recent,deacea cred ca este posibil sa refuze in asi mai da acordul sa parasesc tara cu copiii ,desi eu nu il privez de dreptul in asi petrece timpul cu copiii...chiar insist pt binele copilor sa ii viziteze mai des.
In cazul in care refuza desi am acea procura ce este de facut?Multumesc anticipat.
ContSters350644, utilizator
Va veti judeca pt schimbarea domiciliului copiilor.
Va asigurati ca pasaportul copiilor e valabil inca o vreme, obtineti acordul tatalui pt cel putin 1 an, va mutati din tara si intre timp introduceti actiune de schimbare a domiciliului minorilor.

Pregatiti probe care sa convinga instanta ca interesul minorilor este sa locuiasca in strainatate unde au o locuinta stabila si adecvata nevoilor lor, ca aveti venituri sa ii intretineti, ca urmeaza cursurile unei scoli/gradinite daca e cazul etc.
Multumesc pt raspuns desi nu inteleg cine pe cine trebuie sa dea in judecata.Aceasta custodie comuna da dreptul fiecarui parinte sa actioneze dupa toane si crize de personalitate fara a tine cont si de binele copiilor..Desi tatal momentan locuieste in strainatate in interes de serviciu si nu are de gand prea curand sa se restabileasca in tara, nimeni nu il forteaza in asi achita obligatiile stabilite la divort cu vizitarea copiilor bilunar, in schimb el are dreptul in a ma obliga sa raman intr-un loc pt ca asa doreste el. Nu ca l-ar ajuta cu ceva ,ci pt simplul fapt ca eu nu am voie sa imi vad de viata mea pana nu va fi el deacord, la orice nu ii convine ma ameninta ca imi va lua copiii.
ContSters350644, utilizator
gerberga a scris:

Va asigurati ca pasaportul copiilor e valabil inca o vreme, obtineti acordul tatalui pt cel putin 1 an, va mutati din tara si intre timp introduceti actiune de schimbare a domiciliului minorilor.

Pregatiti probe care sa convinga instanta ca interesul minorilor este sa locuiasca in strainatate unde au o locuinta stabila si adecvata nevoilor lor, ca aveti venituri sa ii intretineti, ca urmeaza cursurile unei scoli/gradinite daca e cazul etc.

Va multumesc .Acea procura este valabila 3 ani.Dar nu era interesul meu sa port un razboi cu tatal copiilor sau in a face vreo schimbare fara sa fie anuntat.Din pacate nu prea ne putem intelege .
ContSters350644, utilizator
Discutati cu tatal copiilor, negociati, explicati-i. Contactati un avocat sa va informati. Ce vor copiii? Ce varste au?