Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata pentru crestere copil

Buna ziua,

Am fost in concediu de crestere copil fara plata pana la implinirea varstei de 3 ani , din 2009 pana in 2010. Va rog sa imi spuneti daca aceasta perioada se considera vechime in munca.

In CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010 Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, se prevede:

ART.62. - (1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de panala doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.

In baza art mai sus mentionat am fost in concediu de crestere copil, fara plata pana la implinirea varstei de 3 ani

Multumesc.

monicao, utilizator
Alin.4 nu face referire la alin.1 .... parerea mea este nu are cum sa se interpreteze altfel ... este exact cum in Codul Muncii ,tot prin analogie, alin.5 al art.81 C.mun. se poate aplica si in cazul concedierilor cu preaviz.
Asta inseamna ca daca eu am un copil de 3 ani sau 5 ani si solicit CFP un an pentru cresterea lui inseamna ca acest an este perioada de cotizare?
tudorvaleriu a scris:

Asta inseamna ca daca eu am un copil de 3 ani sau 5 ani si solicit CFP un an pentru cresterea lui inseamna ca acest an este perioada de cotizare?

Unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie sa distinga. Aceasta regula tine seama de faptul ca, unei formulari generale a textului legal trebuie sa-i corespunda o aplicare a sa tot generala, fara a introduce distinctii pe care legea nu le contine..... este doar o parere si nu o regula de drept :)